11. dubna 2019  7:00

Po regulacích České národní banky není vůbec jednoduché získat hypotéku. Vlastní bydlení se tak čím dál více vzdaluje i mladým rodinám. Tomu by ale mohl být brzy konec, ministerstvo financí chce ve vládě prosadit, aby mladí lidé do 36 let měli snazší přístup k hypotečním úvěrům.

Centrální banka se už nějaký ten pátek snaží získat účinnější páky pro regulaci hypotečního trhu. Prozatím se jí to moc nedařilo, avšak nyní svítá na lepší časy. Novela zákona o ČNB se už konečně dostala do vlády a s novinkou, kterou předložilo ministerstvo financí, má i větší šanci na úspěch.

Na hypotéku kvůli regulím ČNB mladí lidé nedosáhnou

Za poslední roky ČNB nastolila poměrně striktní pravidla, která ze hry vyřadila nejednoho zájemce o hypotéku. Co je v současné době zapotřebí splnit pro úspěšné získání hypotéky?

  • Zájemce smí žádat o hypotéku v maximální výši 80 % hodnoty nemovitosti, na 90 % dosáhne jen velmi omezený počet klientů. Je nutné si tedy dobře vypočítat výši hypotéky, o kterou je možné žádat.
  • Splátka hypotéky spolu s dalšími splátkami půjček nesmí být vyšší než 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení nesmí překročit devítinásobek čistého ročního příjmu.

Především pro mladé Čechy, kteří jsou na začátku své pracovní kariéry a kteří plánují založit rodinu, jsou podmínky velmi přísné. Není divu, že pro mnohé do 36 let je hypotéka zapovězena. Přitom právě oni se řadí mezi klienty, u kterých je velký potenciál, že příjmy a životní úroveň jim v budoucnu porostou, díky tomu pro ně bude v následujících letech splácení hypotéky mnohem snazší.

Jaké podmínky by mohly platit pro žadatele do 36 let?

Měkčí pravidla pro mladé lidi se budou týkat právě výše hypotéky a zadlužení. Ministerstvo financí navrhuje, aby si žadatelé do 36 let mohli sjednat hypotéku až o deset procentních bodů nad limit, který platí pro ostatní zájemce.

Zároveň by mladí dlužníci mohli na hypoteční splátku a splátky dalších dluhů vynaložit až o 5 % více z čistého měsíčního příjmu, celková výše splátek by tak mohla být rovna až 50 % měsíčního příjmu žadatele. S tím jde ruku v ruce i navýšení celkového zadlužení, které by mohlo překročit devítinásobek čistého ročního příjmu.

I přestože se jedná o vstřícný krok, rozhodně ještě není důvod k oslavám. Mírnější hypoteční půjčka totiž není sázkou na jistotu. Slavit mohou lidé mladší 36 let až poté, co návrh schválí vláda a projde oběma komorami Parlamentu.

O přesném datu, odkdy by měl zákon v případě odsouhlasení platit, zatím řeč nebyla. V návrhu je pouze uvedeno, že jeho účinnost nastane až po zveřejnění v Sbírce zákonů, a to první den následujícího měsíce.

Zdroj: https://sdeleni.idnes.cz/zpravy/hypoteky-by-mohly-byt-pro-mlade-do-36-let-dostupnejsi.A190410_113359_prahah-sdeleni_hradr